X
تبلیغات
زولا

فانوس

تا اسقاط دولت اعتدال و امید چقدر راه است؟!


با گذشت حدود هفت ماه از ریاست جمهوری حسن روحانی شدت فشارها و برخوردها با دولت نوپای او در داخل کشور بیشتر میشود. در واقع برخی اختلاف نظرها در سوی سیاست کلی کشور و بخصوص در مساله ی اتمی بیشتر به سطح می آید. اما این فشارها و برخوردها تا کجا ممکنست پیش برود؟ آیا مخالفان تا استیضاح وزرای کلیدی دولت و یا حتا سوال از رییس جمهوری پیش خواهند رفت؟ آیا دولت حسن روحانی اسقاط خواهد شد؟!

شیخ دیپلمات پیشتر در زمان معرفی وزرای کابینه اش سعی کرده بود با مشارکت دادن اکثر جریانهای با نفوذ سیاسی در دولت جدید٬ از شدت اختلافها و دعواها بکاهد تا جاییکه بسیاری دولت جدید و ترکیب کابینه را به شرکتی سهامی تشبیه کردند که روحانی سعی کرده بود با تقسیم وزارتخانه ها بین جناحها و جریانهای مختلف و با اعطای ریاست نهادهای زیر نظر دولت به آنها٬ زمینه ی مساعد برای کار کردن و پیشبردن سیاستهای دولت جدید را فراهم آورد. 


در مهمترین مساله ی پیش روی دولت یعنی بحث اتمی٬ وزارت امور خارجه عنان امور را در دست گرفت و تا تنور انتخابات هنوز گرمی داشت٬ با به رخ کشیدن رای بالای رییس جمهوری جدید و با چراغ سبز رهبری پا به عرصه ی مذاکرات اتمی  گذاشت و در کوتاه فرصت حتا از برخی خط قرمزها و تابوهای پیشین عبور کرد و با مذاکره ی مستقیم با طرفهای امریکایی و اعطای برخی امتیازها در بحث اتمی از جمله کاهش ذخیره ی اورانیوم غنی شده در کشور و نیز کاهش مقیاس غنی سازی٬ سرانجام موافقتنامه ای موقت را با کشورهای ۱+۵ مُهر و امضا کرد. سر و صداها و مخالفتها رفته رفته از این نقطه آغاز شد. برخی همچون نزدیکان جبهه ی پایداری ادعا کردند امتیازهایی که دولت ایران در این مذاکرات اعطا کرده کارت بازی ایران در مقابل کشورهای غربی را سوزانده است و در مقابل ایران امتیاز ناچیزی گرفته است. اما اسم رمز حرکت به سمت اسقاط دولت روحانی و بخصوص تسویه حساب برخیها با وزیر امور خارجه ی وی نه در محتوای قولنامه ی موقت با کشورهای غربی٬ بلکه بر روی کارتی نوشته شده است که ۱+۵ در بازی خود بر زمین خواهد انداخت! تحریمها٬ پاشنه ی آشیل دولت اعتدال و امید است. اگر تا پایان مدت شش ماهه ی قول و قرار موقت هسته ای٬ دولت روحانی موفق نشود در رفع تحریمهای اقتصادی گام استوار و بلندی بر دارد و موافقتنامه ای جامع را جایگزین آن کند٬ آنوقت است که زیر پای او روی این تشک قرضی کُشتی خالی خواهد شد و مخالفان او را به زیر خواهند کشید. اما از سوی دیگر به نظر می رسد غرب که از کارت بازی خود راضی به نظر می رسد و نتایج دلخواهی تاکنون از آن گرفته است بیش از آنکه به حفظ دولتی میانه رو در ایران بیاندیشد٬ در فکر بازی نهایی خود و یکسره کردن کار است و پر واضح است که اگر حصول نتیجه از آن راه میسر باشد٬ کسی در غرب دلش بحال دولت اعتدال و امید نمیسوزد. اینرا شاید بشود از برخی تحرکات که در امریکا در راستای تشدید تحریمها و فشارها صورت میگیرد و یا دیدار هیات اروپایی و یا دیدار اخیر کاترین اشتون با برخی فعالین مدنی در ایران که دولت روحانی را در دام فشارها و اصطکاک بیشتر با مخالفین خود می اندازد نتیجه گیری کرد.


     

     کارتون از مانا نیستانی

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)