فانوس

روسیه و غرب٬برخوردی شدیدتر یا معامله ای بزرگتر؟!

بی ثباتی های سیاسی در اوکراین سرانجام به شدیدترین تنش بین کشورهای اتحادیه ی اروپا با روسیه منجر شده است. با وجودیکه نمیتوان نادیده گرفت که وضعیت کمابیش مشابه دوران جنگ سرد تا امروز بین روسیه و غرب برقرار بوده است٬ اما این نوع تنش و برخورد را میتوان از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی تاکنون بی سابقه دانست. در حالیکه پارلمان کریمه به صراحت صحبت از الحاق این شبه جزیره به روسیه کرده و اعلام کرده است که رفراندومی که قرار بود در این خصوص برگزار شود را حتا زودتر از موعد در ماه مارس برگزار خواهد کرد٬ همزمان سران کشورهای اتحادیه ی اروپا در نشستی مشترک صریحترین و شدیدترین بیانیه را خطاب به روسیه صادر کردند. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا که وضعیت حاضر را در قیاسی٬ از زمان جنگ بالکان بی سابقه می دانست٬ با تاکید بر توافق کشورهای اتحادیه ی اروپا بر لزوم برخورد و ایستادگی در قبال اقدامات روسیه در خصوص بحران اوکراین سخن گفت. اقداماتی نطیر مسدود کردن داراییهای روسیه در کشورهای اروپایی و سختگیری بیشتر در صدور روادید برای اتباع روسیه و نیز تدابیری در خصوص مبادلات و همکاریهای اقتصادی با روسیه از آن جمله است. وی همچنین عنوان کرد که در صورتیکه روسیه به گفتگوها با مقامات جدید دولت اوکراین ملحق نشود و نیز در شرق و جنوب اوکراین و کریمه به اقدامات تنش زای خود ادامه بدهد سران کشورهای اروپایی در خصوص شرکت در اجلاس اقتصادی موسوم به جی ۸ در ساچی روسیه تجدید نظر خواهند کرد. آزمایش موشک بالستیک روسیه در پیش چشم اتحادیه ی اروپا و بیان این نوع تهدیدها از سوی اروپاییها بی شک موید این نکته است که تنش بین روسیه و غرب بالا گرفته است. در واقع غرب مصمم است با نظر به وقایع سوریه که به گفته ی بسیاری تحلیلگران به نفع پوتین و روسیه پیش رفته و بخصوص برای رییس جمهوری امریکا که تا پای اقدام نظامی در سوریه پیش رفته بود و سپس پا پس کشید نقطه ضعفی بحساب می آمد٬ اینجا جبران امتیاز از دست رفته را بکند و با ارا‌‌ئه ی تصویری منفی و متجاور از روسیه در نزد افکار عمومی جهانی٬ موضع خود در قبال این کشور را تقویت کند.

 آنچه در این میان مسلّم است٬ این معرکه فرصتها و یا شاید تهدیدهایی را متوجه بازیگران خردتر یعنی کشورهایی میکند که به هر یک از طرفین این اردو وابستگی یا گرایش دارند. کشورهایی نظیر گرجستان که اخیرا طعم جنگ با روسیه را چشیده٬ لهستان و یا حتا کشورهایی نظیر لیبی و سوریه و یا ایران و مصر در منطقه ی خاورمیانه. چین در این میان میتواند از درگیر شدن امریکا در این معرکه سود ببرد چراکه میتواند در صورت فارغ شدن از توجه و دخالت امریکا٬ در رقابت اقتصادی و یا ادعای ابرقدرتی خود نسبت به امریکا پیش بیفتد. سوریه که درگیر جنگ نظامی و ایران که درگیر تحریمهای شدید اقتصادی هستند قطعا از نتیجه ی این برخوردها میتوانند متاثر بشوند. اکنون اوکراین که از نظر اقتصادی ورشکسته و نه از وعده های کمک مالی روسیه بهره مند خواهد شد و نه از وعده ایکه اکنون حتا دورتر و غیر قابل دسترس تر از قبل مینماید یعنی همان امکان عضویت اوکراین در اتحادیه ی اروپا٬ به زمین بازی ای تبدیل شده است که نتیجه ی آن یا برخورد و تنش بیشتر بین غرب و روسیه خواهد بود و یا به روال سالهای اخیر معامله و بده بستانی دیگر بین این دو قطب بازیگران کلان عرصه ی سیاست جهانی و بر سر یکی از کارتهای بازی خود. در اینجا خالی از لطف نیست اگر به خبری که چندی پیش توسط ویکی لیکس از یکی از انواع این معامله ها بین روسیه و طرفهای غربی افشا شد نگاهی بیندازیم. خبری که به ایران و اسراییل ارتباط داشت و خلاصه ی آن از این قرار ذیل بود. منبع مطلع ویکی لیکس متن ایمیلهایی را افشا کرده بود که در آنها عنوان شده بود که اسراییل کدهای هواپیماهای فروخته شده به گرجستان را به روسیه داده و روسیه هم کدهای سیستم روسی دفاع هوایی موشکی

 "Tor-M1 S" ایران را در مقابل به اسراییل داده است.(با داشتن کد های موشکی میتوان به راحتی در کار این سامانه اخلال ایجاد کرد و ان را از کار انداخت و بی خطر کرد). در مورد سامانه موشکی S-300 منبع مطلع ویکی لیکس عنوان کرده بود که روس ها با وجود گرفتن پول آنها،آن را به ایران نمی دهند.


     

عکس از دارکو بندیک٬اسوشیتد پرس٬ زنی در میدان استقلال کیو در محل یادبود کشته شدگان ناآرامیهای اخیر اوکراین.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)