فانوس

مترو می آید!

در مناظره های ریاست جمهوری٬ در نوبتی که موضوع بحث سیاست بود٬ همگی نامزدها حریف بودند و رند! نوبت به بحث فرهنگی که رسید سر فصل مطالبی که پیدا بود مشاورهای نامزدها از پیش آماده و دیکته کرده بودند مضحک می نمود و مایه ی تاسف چراکه قریب به اتفاق آقایان نامزدها از اساس درک روشنی از مقوله ی فرهنگ نداشتند و نمی توانستند هم داشته باشند. واقعیت این است که ذهنی که شالوده و چارچوب فکری اش مسایل امنیتی بوده باشد هرچه بکنی در مقوله های هنر و فرهنگ پایش خواهد لنگید. نمونه ی بارزش فردی چون مسعود دهنمکی است که روزی عضو گروه فشار و چماق به دست بوده و امروز شده است کارگردان سینما! آنهم از کارهای سخیف وی که با بودجه های سنگین دولتی تولید کرده است. امور فرهنگی و هنری را باید به دست هنرمندان و فرهنگیان سپرد.


پروژه ی متروی اصفهان


     


پروژه ی متروی اصفهان با همه ی مخالفتهای مردمی و اعتراضهای کارشناسهای مربوطه بیش از ده سال است که با هزینه ی گزافی که روی دست مردم گذاشته و با تمام خرابیهایی که به بار آورده همچنان قرار است که به زودی راه اندازی شود و تازه آنموقع که آن غول آهنین در زیر پایه های آسیب دیده ی سی و سه پل و در زیر آثار باستانی و بافت قدیمی شهر به حرکت درآید آغاز نگرانی خواهد بود: نگرانی از تماشای سازی که صدایش تازه در سالهای بعد شنیده خواهد شد.


                


یادگاری نویسی بر خشتهای این پل چند صد ساله نیز آفت دیگری است که اینبار نه از جانب مسوولان بلکه از جانب خود مردم متوجه آثار تاریخی و میراث فرهنگیشان شده است. 

تو گویی همه دست به دست هم داده اند تا تیشه به ریشه ی خود بزنند!
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)