فانوس

بی پایان

                        


 

تصاویر از فیلم " بی پایان" ساخته ی کریشتف کیشلوفسکی. فیلم در زمان نمایش عمومی اش در لهستان کمونیستی به دلیل مضامین سیاسی و انتقادی اش نسبت به حکومت وقت و به بهانه ی تصاویر اروتیک مورد عتاب کلیسا و مقامات مربوطه قرار گرفت و نمایش آن با مشکل روبرو شد.

 

          

   

                              کارگردان فقید لهستانی 


در سال 1981 حاکمان کمونیست لهستان به منظور در هم شکستن جنبش رو به گسترش "همبستگی" اعلام حکومت نظامی می کنند.فضای لهستان به سرعت به یکی از رعب آورترین فضاهای سیاسی تبدیل می شود . دادگاهها احکام سنگینی برای جرم های کوچک صادر می کنند. داشتن یک روزنامه ی زیر زمینی یا نوشتن شعاری بر دیوار جرمهایی محسوب می شدند قابل مجازات با محکومیت زندان طولانی.کیشلوفسکی که تصمیم دارد بعضی از این دادگاهها را به تصویر بکشد با وکیل جوانی به اسم پیه سیه ویچ ملاقات می کند و او می پذیرد تا در افشای سیستم دادگستری با وی همکاری کند...

فیلم آنها در واقع درباره ی تاثیرات حکومت نظامی است نه درباره ی تانکها یا شورشهایی که از حکومت نظامی ناشی می شد. او می گوید: آن موقع فکر می کردم - هنوز هم همینطور فکر می کنم- که حکومت نظامی شکستی برای همه ی ما بود، که همه ی ما باختیم، که در دوران حکومت نظامی همه ی ما سر تعظیم فرود آوردیم.

(از کتاب سرشت و سرنوشت نوشته ی مونیکا مورر، ترجمه مصطفا مستور)

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)