فانوس

استنلی کوبریک

                                   


استنلی کوبریک را باید بی شک یکی از معدود نوابغ سینما به شمار آورد. او که خود به بسیاری از فنون فیلمسازی از جمله سینماتوگرافی و تدوین تسلط داشت، این بخت و اقبال را هم پیدا کرده بود که برای ساخت فیلمهایش از بهترین امکانات مورد نیاز بهره مند شود. در ساخت فیلم "بری لیندون" او برای تصویربرداری صحنه ای در زیر نور طبیعی یک شمع از لنزهایی که کمپانی زایس برای ناسا ساخته بود استفاده کرد. این بهره برداری شایسته از بهترین امکانات در فیلمهای دیگر او نیز شهره است، از آنجمله فیلم "ادیسه فضایی" وی که اسپیلبرگ، کارگردان معروف امریکایی آن را "مهبانگ" فیلمسازن نسل خود لقب می دهد.

بسیاری از فیلمهای او از نمونه های اعلای تبدیل داستانهای کوتاه و یا رمان به فیلمنامه در عالم سینما بحساب می آیند. فیلمهای او هر یک در یکی از انواع مختلفی سینمایی ساخته شده اند اما وی در هیچ یک از این تجربیات اش به اصطلاح کم نیاورده است و امروز بسیاری از فیلمهای او در زمره ی شاهکارهای عالم سینما بحساب می آیند.

آخرین فیلم او شاهکار "چشمان تمام بسته" است که در سال 1999 پس از 400 روز فیلمبرداری پیوسته ساخته شد. این فیلمساز برجسته ی عالم سینما تنها 5 روز پس از پایان تدوین این فیلم چشم از جهان فروبست.


         

نقاب پوشان در فیلم چشمان تمام بسته به شکلی استعاری تظاهرها و دورویی ها در جامعه را به انتقاد می گیرد.


"چشمان تمام بسته"ی او که بر اساس رمانی از آرتور شنیتزلر ساخته شد به واکاوی قلمروی روابط جنسی و پنهان افراد و در جوامع در ظاهر متمدن امروزی می پردازد. کوبریک در این فیلم با مضامین و صحنه های اروتیک، انتقادهای گزنده ای را از تمدن و یا آنچه در قالب مفهوم متمدن بودن در جوامع امروزی و در لایه های پنهان زندگی وجود دارد مطرح می کند، از مصرف گرایی گرفته تا انحطاط اخلاقی و مادی گرایی. با اینحال، استفاده از تصاویر و مضامین اروتیک و نیز اشاراتی مذهبی باعث برانگیخته شدن انتقادها و حساسیتهای بسیاری شد. این فیلم در امریکا سانسور شد و برچسب فیلمهای بزرگسالان را دریافت کرد. صحنه ی گردهمایی نقاب پوشان در محفلهای پنهانی شبانه برای سکس که از جهت شباهت به مراسمهای آیینی بوداییان سبب اعتراضهایی شد و تصاویر اروتیک فیلم و واکنشها و برچسب گرفتن فیلم بعنوان فیلم دسته ی فیلمهای بزرگسالان بالای 18 سال در امریکا.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)