فانوس

مدارس سینمایی


                 


امروز مدارس و آکادمیهای فیلمسازی بسیاری  در دنیا وجود دارند و سالانه فارغ التحصیلان بسیاری در رشته های سینمایی و فیلمسازی تربیت می کنند. اما تحصیل در این رشته ضمانتگر فیلمساز شدن کسی نیست. چه بسیار فیلمسازهای بنام و شهیر در دنیا که هیچگونه آموزش آکادمیک در این زمینه ندیده اند. البته در این میان فیلمسازانی همچون کاپولا نیز هستند که به مدسه ی سینمایی رفته اند و در این رشته تحصیل کرده اند. اما به هر حال نکته ی مهم در اینجا به تعبیر ابراهیم گلستان در کتاب نوشتن با دوربین از این قرار است که فیلم ساختن شعور میخواهد و جنم! تحصیلات به تنهایی در این زمینه راهگشا نخواهد بود. فیلمسازی، حرفه ای پر مشقت است که نیازمند پشتکار فراوان، علاقه و استعداد و شعور و در عین حال حمایتهای مالی و حرفه ای نهادهای سینمایی هر کشور است. در کشور ما ایران کم نیستند افرادی همچون دهنمکی که باوجود آنکه از شعور و درک سینمایی و استعداد و تواناییهای لازم برخوردار نیستند لکن به ضرب و زور روابط و رانتخواری فیلمساز می شوند. همینطور کم نیستند افرادی همچون بیضایی یا نادری که در این رشته سرآمد هستند و متاسفانه اجازه و امکان ساخت فیلم در کشورشان را پیدا نمی کنند و ناچار به مهاجرت و یا سکوت و خاموشی می شوند.

اما از میان مدارس سینمایی مشهور در دنیا مدرسه سینمایی لوجز در لهستان از دیر باز شهرت زیادی داشته است.

مدرسه ی فیلمسازی لوجز در سال ۱۹۴۸ در شهری به این نام در لهستان تاسیس شد.این مرکز آموزش عالی یکی از مشهورترین موسسات آموزشی هنر هفتم در دنیاست.از سال ۱۹۵۸ به بعد با پیوستن بسیاری از هنرمندان و روشنفکرانی که مورد حمایت مقامات کمونیست نبودند، این مدرسه به یکی از بارزترین مراکز فرهنگی و روشنفکری لهستان تبدیل شد.کلوپهای بحث متعدد و طرفدار آزادی بیان که توسط مدیریت جدید جرزی تپلیتز تشویق می شدبه ارزش این مدرسه افزود تا جایی که دو تن از دانش آموختگان این مدرسه نخستین افرادی بودند که پس از جنگ جهانی دوم اجازه پیدا کردند تا برای اولین بار کنسرتی از موسیقی جاز در لهستان اجرا کنند.

رومن پولانسکی از کارگردانان مورد علاقه ام و کیشلوفسکی محبوبترین آنها در این مدرسه تحصیل کرده اند.پولانسکی در مورد مدرسه می گوید:در ابتدا تحصیل در لوجز به نظرم اتلاف وقت بود اما با گذشت زمان و بلوغ بیشتر به ارزش قصر لوجز پی بردم. کیشلوفسکی میگوید: لوجز به من آموخت تا دنیا را ببینم.نشانم داد که زندگی وجود دارد و مردم در این دنیا حرف می زنند،لذت می برند،مضطرب می شوند،رنج می برند، دزدی میکنند ... و همه چیز در فیلم می تواند دیده شود.

هزینه ی پایین زندگی و کیفیت آموزش این کشور اروپای جدید را مقصد جدیدی برای شیفتگان تحصیل در لهستان و این مدرسه کرده است.

نمایی از لوجز در لهستان.

نظرات (3)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام و درود بر خورشید...
به امید دیدار تو در امتداد طلوع فصلی تازه به انتظار می نشینم ....
یکشنبه 19 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 02:02 ب.ظ
امتیاز: 0 0
هفته نامه آمریکایی ویک : برای آن‌ها که امیدوار بودند که جنبش سبز روند اصلاحات را تقویت کند، جلیلی می‌تواند یک عقبگرد بزرگ باشد.
یکشنبه 19 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 02:05 ب.ظ
امتیاز: 0 0
سلام و درود بر خورشید...
به امید دیدار تو در امتداد طلوع فصلی تازه به انتظار می نشینم ....
یکشنبه 19 خرداد‌ماه سال 1392 ساعت 02:08 ب.ظ
امتیاز: 0 0