فانوس

تاج محل و الگوی باغهای ایرانی

 

سنت احداث باغ و هدیه دادنش به معشوق از آن سنتهای شاهانه است که عشاق و معشوقان بی نصیب امروز را به حسرت کشیدن وا می دارد! باغهای معلق بابل در پیش از میلاد از جمله ی همین هدایای شاهانه هستند که به همسر بیمار شاه پیشکش شده بودند. تاج محل هند نیز که آنرا از عجایب هفتگانه ی جدید دنیا میشناسند به گونه ای در زمره ی همین هدایای عاشقانه به حساب می آید. تاج محل آرامگاه "ارجمند بانو بیگم" همسر مورد علاقه ی "شاه جهان" پنجمین پادشاه گورکانی هند است. 

 

 

شاهزاده خرم پس از آنکه بر تخت پادشاهی تکیه زد ناچار به رسم دربار هند با دو زن دیگر ازدواج کرد تا آنکه سر انجام و پس از تحمل سالهای فراق توانست به وصال زن محبوبش یعنی همان ارجمند بانو برسد. جهان شاه پس از ازدواج با زن دلبندش رسمن او را سوگلی دربار اعلام کرد که بدین سبب ارجمند بانو به "ممتاز محل" ملقب شد. ارجمند بانو که ایرانی تبار بود به امور خیریه تعلق خاطر داشت و در مدت ۱۸ سال که همسر شاه بود برای او ۱۴ فرزند به دنیا آورد که از این میان ۷تن آنها زنده ماندند. او در هنگام زایمان چهاردهمین فرزند از دنیا رفت و شاه جوان را با غم و حسرت دمساز کرد. شاه داغدیده برای نشان دادن عشق و وفاداریش به ممتاز محل تصمیم به احداث آرامگاهی با شکوه بر کنار رود جمنا گرفت همانجایی که همسرش زمانی به ساماندهی باغی بر مبنای الگوی چهارباغهای ایرانی همت گمارده بود. این بنا که بدست معماران ایرانی بر پا شد از مرمر سفید بود. گفته می شود که شاه قصد داشته است به قرینه ی این بنا آرامگاهی نیز برای خود از مرمر سیاه بسازد که در این امر کامیاب نمی شود که اگر می شد شکوه تاج محل چندین بار بیشتر می بود! این تصمیم شاه برایم یادآور این شعر شاملو ست که: آینه ای برابر آینه ات می گذارم

تا از تو ابدیتی بسازم

تاج محل که نامش نیز ایرانی است با الهام از معماری ایرانی، با داشتن یک نهر آب طولانی در میانه به شیوه ی باغهای ایرانی و به دست معمارانی که عمدتن ایرانی بوده اند در شهر آگرای هند بنا شده است تا همان یادگار عشق باشد که در این گنبد دوّار به خوشی پایدار مانده است. 

 

                    

در سمت غربی بنای اصلی مسجدی سه گنبدی ساخته شده از ماسه سنگ قهوه ای مایل به قرمز وجود دارد. عکسها قسمتهای مختلف این بنا را به تصویر می کشند. 

 

    

                 


از آرشیو وبلاگ قبل در بلاگفا، نوشته شده در تاریخ پنجم تیر89.

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)